"Žlutí andělé" aneb nikdy nevíš, kdy je budeš vyhlížet, aby Ti přišli na pomoc!

Jak volat Záchrannou službu

22. srpna 2010 v 13:12 | Janča

Jak volat záchrannou službu

"155"

Voláme vždy, pokud jsme svědky náhlého a neočekávaného zhoršení zdravotního stavu, závažného úrazu nebo jiného poškození zdraví.

Voláme, i pokud si nejsme zcela jisti - operátor záchranné služby, kvalifikovaný zdravotník, Vám pomůže situaci posoudit a najít optimální řešení.

Číslo 155 voláme ze všech typů telefonů bez předvolby.

Číslo 155 končí na operačních střediscích krajských záchranných služeb (výjimečně ještě na okresních ZZS).


Proto je nutné sdělit:
  • základní příznaky. U neúrazových stavů: např. "dusí se", "je v bezvědomí", "má bolesti na hrudi" apod. U úrazových stavů: charakter úrazu, event. počet zraněných apod.
  • pokud toto nejste schopni sdělit, připravte se odpovídat na jasné, cílené dotazy operátorů.
  • být připraven přijmout poradu po telefonu pro poskytnutí první pomoci na místě do příjezdu posádky ZZS za pokračujících telefonických instrukcí a řízení první pomoci na místě je již posádka ZZS na cestě k pacientovi (nic se nezdržuje!)
  • ostatní krátce, orientačně: adresu, jak najít místo (orientační body), popis, jak se stav pacienta vyvíjí, ponechte zapnutý telefon, ze kterého jste volali 155
  • telefonní číslo 112 volejte pouze v případech závažných autonehod, hromadných neštěstí a mimořádných událostí s velkým počtem postižených osob. Číslo 112 je určeno i pro tísňová volání cizinců, kteří nejsou schopni komunikovat v českém jazyce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama