"Žlutí andělé" aneb nikdy nevíš, kdy je budeš vyhlížet, aby Ti přišli na pomoc!

Do roku 1980

18. srpna 2010 v 22:55 | Janča
Do roku 1980

V osmnáctém století ještě město nemělo svoji všeobecnou nemocnici, které už dávno fungovaly například ve Vídni nebo v Praze, vzhledem k zákazu stavby v pevnostním obvodu Hradec Králové,. Teprve v roce 1874 byl zrušen městský špitál a v roce 1887 byla za Slezskou branou mimo hranice pevnosti otevřena sedmdesátilůžková všeobecná veřejná nemocnice arcivévodkyně Elišky (dnešní tzv. "stará nemocnice"). V době největšího rozvoje této nemocnice byla na fotografiích zachycena jedna z prvních hradeckých sanitek. Vůz sloužil pro "starou nemocnici" v letech 1926 až 1928.

Provoz první části "nové" nemocnice (dnešní fakultní) byl slavnostně zahájen 4. listopadu 1928. Od té doby se nemocnice postupně rozrůstala, byla otvírána další oddělení a v roce 1945 měla celkem 925 lůžek. V roce 2001 tvoří Fakultní nemocnici v Hradci Králové 38 klinik a samostatných oddělení.

Ačkoliv bylo možné Hradec Králové nazývat městem vysoké úrovně medicíny, vznik pracoviště přednemocniční neodkladné péče stál poněkud ve stínu této pravdy. Nebylo snadné prosadit do života nové poznatky v neodkladné resuscitaci. Ani metodické opatření Ministerstva zdravotnictví z roku 1974, které bylo na tehdejší dobu velmi pokrokové, nepřivedlo vedoucí pracovníky nemocnice k respektování faktu, že bez včasného a odpovídajícího ošetření pacientů s život ohrožujícími stavy v přednemocniční etapě nedojde ani ke zlepšení výsledků léčby v nemocnici.


informace z ww.zzskhk.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama